Cele krzewienia idei wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 149

• pobudzenie i zwiększenie aktywności społecznej młodzieży Szkoły Podstawowej nr 149 poprzez stworzenie warunków do realizacji młodzieżowych inicjatyw społeczno-edukacyjnych i rozwoju ruchu wolontariackiego w społeczności lokalnej, a poprzez te działania kształtowanie jego osobowości oraz rozwijanie zdolności i umiejętności społecznych.
  • wzmacnianie poczucia wartości u uczniów nieśmiałych i wycofanych, budowanie klimatu bezpieczeństwa w grupie, motywowanie do rozwijania zainteresowań, wzmacnianie w uczniach poczucia odpowiedzialności za siebie, drugiego człowieka oraz środowisko lokalne.

System rekrutacji do wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 149

• Wywieszanie plakatów zachęcających młodzież do włączenia się
    w pracę Wolontariatu lub przekazywanie informacji przez ucznia – kuriera.
  • Zamieszczenie informacji o działalności Wolontariatu na stronie internetowej szkoły.
  • Zachęcanie uczniów do działań w Wolontariacie Szkolnym podczas rozmów prowadzonych przez nauczycieli i doświadczonych uczniów- wolontariuszy.
  • Spotkania organizacyjne z opiekunem Wolontariatu.
  • Lekcje wychowawcze poświęcone idei wolontariatu.

Obowiązki ucznia - wolontariusza

1. Uczniowie gimnazjum muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w akcjach charytatywnych zgodnie z zaleceniami opiekuna.
  2. Wolontariusz ma obowiązek respektować zasady ustalone na spotkaniach i szkoleniach.
  • zasada osobistej pracy nad własnym rozwojem
  • zasada zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy
  • zasada troski o los słabszych
  • zasada prawdy, przyjaźni, życzliwości

Cechy ucznia - wolontariusza

• dużo optymizmu i chęć do działania
  • motywacja do niesienia pomocy potrzebującym
  • umiejętność wygospodarowania wolnej chwili
  • odwaga, empatia i otwartość
  • odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność
  • kultura osobista

Zaświadczenia

Uczeń - wolontariusz otrzyma wpis na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej o aktywności na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu na podstawie zaświadczenia wydanego przez instytucje do tego upoważnione. Aktywność ta  musi być udokumentowana i prowadzona przez co najmniej nieprzerwany okres 10 miesięcy (średni roczny czas pracy ucznia wolontariusza powinien przekraczać 24 godziny)

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. nr 96 poz.873);

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Instytucje te nie mogą korzystać z pracy wolontariuszy przy prowadzonej działalności gospodarczej, czego wprost zakazuje ustawa.

Akcja "Wyprawka dla Żaka"

Finał akcji "Wyprawka dla Żaka"

Stawiamy na łapy

Pomoc dla kresowian