17.02.2017 r.

 Witajcie :)

przedstawiamy Wam kolejną relację z naszej wizyty na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, w związku z realizacją projektu „Edukacja oknem na świat”. Tytuł kolejnego wykładu, który odbył się 17 lutego był : „Stop the Culture of Waste”. Wykład uświetniła Pani Iwona Domagała – Świątkiewicz, Prodziekan Uniwersytetu swoją prelekcją na temat właściwego kompostowania. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i nowych dla nas rzeczy, jak np. co to jest nawóz organiczny, jak powstaje i z czego się składa. Wiemy też, że zgodnie z dyrektywami unijnymi, musimy wydzielać frakcję organiczną z odpadów komunalnych i je segregować i to, że jedna łyżeczka żyznej gleby zawiera 100 milionów bakterii i 244 strzępków grzybni. Pani Prodziekan  przedstawiła  procesy zachodzące w glebie. Zachodzą one  po to, aby bakterie znajdujące się w niej były aktywne. Dzięki spotkaniu na Uniwersytecie wiemy, że etap kompostowania przechodzi przez 4 fazy, wtedy dopiero uzyskujemy właściwy kompost.

Druga część wykładu była prowadzona jak zwykle, w języku angielskim, przez męża Pani Margo Koniuszewski. Dowiedzieliśmy się  z niego o współpracy polsko – kanadyjskiej i o książce, która opisuje tę kooperację.

Jak już zapewne wiecie, ambasadorką naszego projektu jest aktorka P. Małgosia Kożuchowska. Na spotkaniu 17 lutego był obecny Pan Leszek Kożuchowski, tata aktorki.

Poniżej zamieszczam zdjęcie, które zostało specjalnie zrobione dla przedstawicieli prasy będących obecnych na naszym spotkaniu.

Podczas następnej wizyty, jeszcze w marcu, dostaniemy specjalne pojemniki do kompostowania. Zachęcam do korzystania z nich, będą one dostępne w naszym Gimnazjum.

 

Adrianna Foremniak, Ewa Lorek